Vazhdon lufta turko-kurde në Siri, rrëzohet një helikopter i Turqisë

Ushtria ture po vazhdon luftën me grupet kurde në lindje të Sirisë duke shkaktuar edhe dëme materiale dhe në njerëz në të dyja anët,shkruan albeu.com.

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan bëri të ditur gjatë ditës së sotme se bilanci i këtyre luftimeve është 1141 pjestarë kurde ose terroristë sic njihen nga Turqia.

Ndërkaq, ai ka njoftuar se sot u rrëzua edhe një helikopter ushtarak turk nga forcat kurde.

“Pak më parë një helikopteri jonë u rrëzua. Natyrisht që edhe këto do të ndodhin. Jemi brenda një lufte. Ndoshta një helikopteri jonë rrësohet por ata do të paguajnë për këtë“ tha ai.

Sipas raportimeve të para nuk ka ushtarë të vrarë nga rrëzimi i helikopterit./albeu.com/