Studiuesit Amerikë japin 15 Këshilla që Përgjysmojnë rrezikun ndaj Kancerit! Të gjithë duhet t`i dini

Për më shumë se 40 vjet lufta kundër kancerit është zhvilluar me rezultate të thella. Nuk është sekret se ne nuk po fitojmë luftën kundër kancerit, pasi ai mbetet një vrasës kryesor në Shtetet e Bashkuara dhe pjesën më të madhe të botës së zhvilluar. Kanceri njihet si një sëmundje e rrallë … Bazuar në studimet e eshtrave të njeriut që variojnë nga 5300 B.C. në mes të shekullit të 19-të, e dimë që kanceri ishte mjaft i rrallë. Ky nuk është më rasti … Ajo që mund të të befasojë është se edhe Shoqata Amerikane e Kancerit deklaron se rreth një e treta e vdekjeve nga kanceri mund të parandalohen duke bërë ndryshime të jetesës, pasi ato janë të lidhura në peshë të tepërt, pasivitet fizik dhe ushqim të dobët

Në fakt, Shoqata Amerikane e Kancerit tha se amerikanët mund të shkurtojnë në mënyrë realiste shkallën e vdekjes së tyre nga kanceri në gjysmën duke mos bërë asgjë më tepër se duke bërë disa ndryshime të thjeshta jetese.
– Hani ushqime të shëndetshme, të tilla si ato të përshkruara në planin tim të ushqyerjes
– Futni më shumë stërvitje në rutinën tuaj të përditshme
– Ndaloni pirjen e duhanit sot
– Planifikoni kontrolle periodike të kancerit .

15 Këshillat për Parandalimin e Kancerit Unë besoj se shumica dërrmuese e të gjitha kancereve mund të parandalohen duke zbatuar në mënyrë rigoroze rekomandimet e shëndetshme të jetesës më poshtë.
1. Shmangni sheqerin, veçanërisht fruktozën. Të gjitha format e sheqerit janë të dëmshme për shëndetin në përgjithësi dhe promovojnë kancerin.
2. Optimizoni vitaminën tuaj D. Vitamina D ndikon pothuajse çdo qelizë në trupin tuaj dhe është një nga luftëtarët më të fuqishëm të kancerit në natyrë. Nëse keni kancer, niveli i vitaminës D duhet të jetë midis 70 dhe 100 ng / ml.
3. Bëni stërvitjen e rregullt. Ka pasur shumë studime të kohëve të fundit që tregojnë një efekt shumë të fuqishëm të ushtrimeve në uljen dramatike të rrezikut për kancer. Ka shumë të ngjarë që kjo të bëhet përmes optimizimit të sinjalizimit të insulinës dhe leptinës.
4. Shmangni produktet e pa-fermentuara të sojës. Soja e pafermentuar është e lartë në estrogjene të bimëve, ose phytoestrogens, i njohur edhe si isoflavones. Në disa studime, soja duket se punon në bashkëpunim me estrogjenin njerëzor për të rritur shtimin e qelizave të gjirit, gjë që rrit shanset për mutacionet dhe qelizat kanceroze.
5. Përmirësoni ndjeshmërinë tuaj të receptorit të insulinës. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është duke shmangur sheqerin dhe për më tepër të gjitha kokrrat apo drithërat edhe organike qofshin
6. Ruani një peshë të shëndetshme trupore. Kjo do të vijë natyrshëm kur të filloni të hani ushqimet e duhura dhe të ushtroni. Është e rëndësishme të humbni yndyrën e tepërt të trupit sepse yndyra prodhon estrogjen.
7. Pini një gotë lëng organik perimesh të gjelbëra çdo ditë.
8. Merrni shumë yndyrna omega-3 të bazuara në kafshë me cilësi të lartë. Mungesa e Omega-3 është një faktor i përbashkët themelor për kancerin
9. Curcumin. Ky është përbërësi aktiv në shafran i Indisë dhe në përqendrime të larta mund të jetë një ndihmës shumë i dobishëm në trajtimin e kancerit. Për shembull, ajo ka demonstruar një potencial të madh terapeutik në parandalimin e metastazës së kancerit të gjirit. Në fakt, literatura biomedikale vërteton se ka potencial në parandalimin dhe / ose luftimin e mbi 100 llojeve të ndryshme të kancerit.
10. Shmangni pirjen e alkoolit të dy gjinitë
11. Shmangni fushat elektromagnetike sa më shumë që të jetë e mundur. Edhe batanije elektrike mund të rrisin rrezikun e kancerit. Gjithashtu, jini shumë të kujdesshëm me përdorimin e telefonit tuaj celular.
12. Shmangni terapinë zëvendësuese të hormoneve sintetike, veçanërisht nëse keni faktorë rreziku për kancerin e gjirit. Nëse jeni duke përjetuar simptoma të menopauzës së tepërt, mund të konsideroni hormon bioidentik terapi zëvendësuese, e cila përdor hormone që janë molekulare identike me ato që prodhon trupi juaj dhe nuk bëjnë dëm në sistemin tuaj. Ky është një alternativë shumë më e sigurt.
13. Shmangni BPA, fhthalates dhe xenoestrogens tjera. Këto janë përbërës të ngjashëm me estrogjen që kanë qenë të lidhura me rritjen e rrezikut të kancerit të gjirit, të gjetura gjerësisht në plastikë, produkte të kujdesit personal dhe mallra të tjera shtëpiake.
14. Kini kujdes për nivele të tepruar të hekurit. Kjo është në të vërtetë shumë e zakonshme kur gratë të ndalojnë menstruacionet, dhe gjithashtu në disa burra. Hekuri ekstra funksionon si një oksidant i fuqishëm, duke rritur radikalët e lirë dhe duke ngritur rrezikun e kancerit. Për fat të mirë, kontrollimi i niveleve të hekurit tuaj është i lehtë dhe mund të bëhet me një test të thjeshtë të gjakut që quhet test i ferritin. Unë besoj se kjo është një nga testet më të rëndësishme që të gjithë duhet të kenë bërë rregullisht si pjesë e një ekrani parandalues ​​dhe proaktiv të shëndetit. Ferritin është proteina e transportit të hekurit dhe nuk duhet të jetë mbi 80. Nëse është ngritur, thjesht mund të dhuroni gjakun tuaj për ta zvogëluar atë.
15. Sigurohuni që nuk jeni jod i mangët, pasi ka prova bindëse që lidhin mungesën e jodit me forma të caktuara të kancerit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *