Si të bëjmë petanik

Sot do jemi në jug të vendit, me një nga gatimet më të vjetra në Shqipëri siç është petaniku. Kush ka patur gjyshe në fshat e di fare mirë shijen e këtij ushqimi dhe në kujtime i kthehet saçi dhe oborri i vjetër.

Karakteristika e këtij gatimi është se piqet në saç. Aty merr shijen më të mirë dhe aromën e drurit.

Por në pamundësi të saçit që jo të gjithë e kanë në shtëpi ne po ju sjellim recetën e petanikut në furrë.

Përbërësit:

200 gr miell misri
500 ml qumësht
7 vezë
150 gr djathë të bardhë
2-3 lugë vaj çfarëdo
1 lugë kafe kripë
1 lugë gjelle nenexhik
Përgatitja:

Në një tas të madh rrahim vezët, kripën, qumështin dhe miellin e situr fillimisht.
Shtojmë pak e nga pak ujë të vakët aq sa brumi të jetë i hollë si një brum petullash.
Marrim tavën e lyer me gjalp dhe me një garuzhde gjelle shtojmë një rradhë brumë e lyejmë sipër me vaj dhe e lemë të piqet në 180 gradë aq sa të ketë marrë ngjyrën e artë.
E nxjerrim tavën siç është e nxehtë dhe shtojmë përsëri një rradhë brumë dhe e vendosim përsëri në furrë.
Të njëjtën gjë bëjmë derisa të mbarojë totalisht brumi. E lemë të kullojë për 20 minuta me furrën e fikur në nxehtësinë e furrës dhe më pas e presim.
Shoqërohet me domate fshati dhe dhallë të freskët.