Katër ushtarë turq vriten në Siri

Katër ushtarë turq janë vrarë dhe 4 të tjerë janë plagosur më 13 mars nga separatistët e jashtëligjshëm të Partisë Punëtore të Kurdistanit (PKK) dhe Njësisë Mbrojtëse të Popullit (YPG) pas një sulmi në provincën juglindore të Diarbakirit dhe në Sirinë veriperëndimore të distriktit të Afrinit.

Tre ushtarë janë vrarë pasi një mjet shpërthyes i montuar nga militantët e PKK-së ka eksploduar, njoftuan zyrtarët, raporton “Hurriyet”, transmeton Periskopi.

Pesë ushtarë, përfshirë dy në kushte të vështira janë dërguar në spitalin e Selahaddin Eyyubi, dhe një më vonë iu nënshtrua plagëve që i kishte marrë.

Nëdërkohë, ushtarët e tjerë ishin vrarë gjatë operacionit të koduar “Degët e Ullirit” në të cilën është duke vazhduar kundër YPG-së në Afrin, deklaroi ushtria turke.

Më 20 janar, Turqia ka nisur operacionin “Dega e Ullirit” për të spastruar militanët e YPG-së nga Afrini./Periskopi/