U bënë aleat të Putinit, amerikanët shmangën bazën në Turqi për sulmin ndaj Asadit

U bënë aleat të Putinit, amerikanët shmangën bazën në Turqi për sulmin ndaj Asadit

On

Amerikanët kanë preferuar që të mos përdorin bazën e tyre në Turqi për të sulmuar regjimin e Asadit nisur nga klima e ftohtë mes dy shteteve, e cila ka çuar në një mungesë besimi të ndërsjellë. Në këtë mënyrë, ushtria amerikane ka…

Gjendja e jashtëzakonshme në Egjipt vazhdohet edhe për tre muaj

Gjendja e jashtëzakonshme në Egjipt vazhdohet edhe për tre muaj

On

Presidenti i Egjiptit, Abdel Fattah el-Sissi, ka vazhduar gjendjen e jashtëzakonshme të vendit edhe për tre muaj të tjerë, raporton Anadolu Agency (AA). Kjo është hera e katërt që vazhdohet gjendja e jashtëzakonshme në këtë vend. “Duke marrë parasysh situatën serioze të…

363 palestinezë të plagosur në ‘Marshin e Madh të Kthimit’ në kufirin Gaza-Izrael

363 palestinezë të plagosur në ‘Marshin e Madh të Kthimit’ në kufirin Gaza-Izrael

On

Që nga 30 marsi e deri më tani, në kufirin izraelit të Rripit të Gazes janë mbledhur mijëra palestinezë në kuadër të 42 vjetorit të Ditës së Tokës. Në protestat e mëparshme, 27 palestinezë u vranë nga ushtarët izraelitë dhe qindra të…

Sirianët marrin në mbrojtje Assad pas sulmeve të Perëndimit: Jemi bijtë e tu!

Sirianët marrin në mbrojtje Assad pas sulmeve të Perëndimit: Jemi bijtë e tu!

On

Qindra sirianë mbushën rrugët e Damaskut si shenjë mbështetje për kreun e qeverisë së tyre Bashar al-Assad pas sulmeve ajrore të SHBA-së, Britanisë së Madhe dhe Francës. Sulmet me raketa zhdukën një qendër kërkimore për armët kimike dhe një bazë ushtarake në…

Tri arsyet e fuqishme që e mbajnë Putinin në Siri. 1: Gazsjellësi i fuqishëm…

Tri arsyet e fuqishme që e mbajnë Putinin në Siri. 1: Gazsjellësi i fuqishëm…

On

Ruajtja e Bashar al Asadit në pushtet, eliminimi i të ashtuquajturit Shtet Islamik, përballja me kryengritësit që i financon SHBA-ja, sigurimi i të vetmes dalje të Rusisë në ujëra të nxehta përmes limaneve Tartus dhe Lataki… Këto janë arsyet që vijnë si…

Çfarë mbeti pas sulmit në Siri? Sa ishin bombradimet e forta!? (VIDEO)

Çfarë mbeti pas sulmit në Siri? Sa ishin bombradimet e forta!? (VIDEO)

On

Zyrtarët e Pentagonit thanë se sulmet kishin në shënjestër zemrën e programeve të presidentit sirian Bashar Assad për të zhvilluar dhe prodhuar armë kimike. Ushtria siriane tha se janë hedhur mbi 100 raketa ndaj bazës ushtarake në Homs dhe qendrës kërkimore në…

(FOTO) Avioni fantazëm, “bisha” amerikane që sulmoi Asadin e nuk e pa askush

(FOTO) Avioni fantazëm, “bisha” amerikane që sulmoi Asadin e nuk e pa askush

On

Rusia dhe regjimi i Asad tha se do të rrëzonte çdo raketë apo avion të aleatëve që do të sulmonte Sirinë, por asnjëri prej mjeteve fluturuese të SHBA-së, Francës dhe Britanisë së Madhe nuk është rrezikuar aspak edhe pse fluturuan mbi kokat…