Kina, “gati” raketën që mund të godasë çdo cep të botës

Kina, “gati” raketën që mund të godasë çdo cep të botës

On

Kina pritet të ketë gati brenda gjysmës së parë të vitit të ardhshëm raketat balistike ndërkontinentale të gjeneratës së ardhshme, të cilat do të kenë mundësinë të godasin çdo cep të botës. Sipas medias shtetërore kineze, raketa “Dongfeng-41”, thuhet se ka rrezen…

Muhamed, një ndër pesë emrat më të preferuar të qytetarëve të Vjenës

Muhamed, një ndër pesë emrat më të preferuar të qytetarëve të Vjenës

On

Emri “Muhamed” zë vendin e pestë të emrave më të preferuar për fëmijë nga banorët e kryeqytetit austriak, shkruan Kronen Zeitung. Siç citohet, “Muhamed” është emri i pestë më i preferuar i qytetarëve të Vjenës, megjithëse nuk ndodhet në listën zyrtare të…

“Plani i Kinës nuk parasheh kthimin e muslimanëve të Arakanit në tokat e tyre”

“Plani i Kinës nuk parasheh kthimin e muslimanëve të Arakanit në tokat e tyre”

On

Në planin e ofruar nga ministri i Jashtëm i Kinës, Vang Yi për çështjen e Arakanit, në asnjë fazë nuk përfshihet kthimi i qindra mijëra muslimanëve të Arakanit në tokat e tyre Kthimi i muslimanëve të Arakanit në tokat e tyre nuk…

Putin takon Asadin: “Lufta kundër terrorizmit në Siri, do të vazhdojë deri në fund!”

Putin takon Asadin: “Lufta kundër terrorizmit në Siri, do të vazhdojë deri në fund!”

On

Presidenti rus Vladimir Putin, zhvillon një takim të beftë me homologun sirian, Bashar Al Assad. “Lufta kundër terrorizmit në Siri, do të vazhdojë deri në fund!” Janë këto fjalët e Presidentit rus, Vladimir Putin, teksa takoi në Sochi, liderin sirian Bashar al…

Katari: Arabia Saudite ka pasur plan për rrëzimin e pushtetit në Katar

Katari: Arabia Saudite ka pasur plan për rrëzimin e pushtetit në Katar

On

Ministri i mbrojtjes së Katarit theksoi se vendet sanksionuese të Katarit do të thotë Arabia Saudite, Egjipti, EBA dhe Bahrejni synonin një ndërhyrje ushtarake për rrëzimin e sistemit shtetëror të Katarit dhe për arritjen e këtij qëllimi kishin plan të fuqishëm. Agjencia…

Fëmijët jemenas protestojnë kundër Saudisë në Ditën Botërore të fëmijëve

Fëmijët jemenas protestojnë kundër Saudisë në Ditën Botërore të fëmijëve

On

Fëmijët jemenas duke marrë pjesë në një miting proteste në kryeqytetin Sana’a, dënuan masakrimin e civilëve jemenas, veçanërisht të fëmijëve, nga koalicioni agresor saudit. Siç raporton kanali televiziv i Jemenit Al-Masira, protesta u mbajt nga fëmijët që jetojnë në Sana’a, kryeqyteti i…

TRT: Izraeli bisedon fshehurazi me Arabinë Saudite kundër Iranit

TRT: Izraeli bisedon fshehurazi me Arabinë Saudite kundër Iranit

On

Duke folur për radion ushtarake të Izraelit, ministri i Energjisë, Yuval Steinitz, tha se Arabia Saudite me vendin e tij ndajnë shqetësime të përbashkëta kundër Iranit dhe për këtë arsye të dyja vendet zhvillojnë një komunikim të fshehtë. Në përgjigje të pyetjes…

Terroristët e PKK/PYD sulmojnë pozicionet e ushtrisë turke në Idlib

Terroristët e PKK/PYD sulmojnë pozicionet e ushtrisë turke në Idlib

On

Pjesëtarët e organizatës terroriste PKK/PYD në Afrin, në kufirin turko-sirian me predha minahedhëse kanë sulmuar pozicionet e misionit turk në Idlib, raporton Anadolu Agency (AA). Siç mëson gazetari i AA në Idlib, militantët në Afrin, i cili i përket prefekturës së Halepit,…