Byreçka me spinaq

Byreçkat me spinaq nuk ju marrin shumë kohë dhe kanë një shije të mrekullueshme. Ja si ti përgatisni falë recetës më poshtë…

Përbërësit për brumin:

2 gota miell
2 lugë uthull
2 lugë vaj
kripë
pak ujë

Përgatitja:

I hedhim të gjithë përbërësit në një tas dhe zëmë brumin. E mbledhim dhe e fusim në frigorifer derisa sa të përgatisim gjellën.

Për gjellën duhen:

500 gr spinaq
100 gr djath të bardhë ose gjizë
1 vezë
pak nenexhik
2 lugë gjelle me vaj
Përgatitja:

Lajmë mirë spinaqin, e vendosim në një tenxhere pa vaj dhe e lemë të ziejë derisa të mos ketë më lagështi.

Më pas e heqim, i hedhim djathin, nenexhikun, i përziejmë dhe i shtojmë vezën dhe vajin. Nxjerrim brumin nga frigoriferi dhe hapim një petë të madhe, jo shumë të hollë. Me ndihmën e një gote i presim një e nga një.

Në çdo petë hedhim një lugë nga gjella që përgatitëm. I lagim cepat me pak ujë dhe kthejmë cepin. Me ndihmën e një piruni mbyllim cepat dhe i skuqim në vaj të nxehtë.

Shijojini!