Ali Ahmeti duke votuar ligjin e gjuhës shqipe. Gjuha shqipe zyrtare në Maqedoni (VIDEO)

Lideri i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti sot votoi ligjin e gjuhëve ku edhe zyrtarisht gjuha shqipe u bë zyrtare. Strategjia e liderit të BDI-së, Ahmeti është bërë që gjuha shqipe të mbajë datën e krismave të para të UÇK-së në Maqedoni, njofton TetovaSot. Ndryshe me 64 vota pro dhe asnje kunder u votua ligji për gjuhët në kuvend.

Deputetët e VMRO-së, me në krye ish kryetarin e tyre Nikolla Gruevski tentuan që të pengojnë sjelljen e këtij Ligji, por nuk arritën që të pengojnë që i njëjti të hidhet në votim.

Paraprakisht situata brenda kuvendit ishte e tensionuar përderisa kryeparlamentari hapi debat për ligjin e gjuhëve. Deputeti i VMRO-së Nikolla Gruevski shkaktoi incident verbal ndaj kryeparlamentarin Xhaferi.