Mëngjesi ideal japonez : dieta më e shpejtë dhe e lehtë për të hequr kile

Sapo Hitoshi Watanabe paraqiti regjimin e mëngjesit në librin e tij “Dieta e bananes ne mengjes “, ajo u bë një hit botëror.

Është jashtëzakonisht e thjeshtë dhe nuk kërkon ndryshime specifike në zakonet tuaja dietetike, por vetëm për të ngrënë banane në mëngjes dhe për të pirë ujë në temperaturë dhome.

A mund të jetë kjo e lehtë?
Me sa duket, mundet. Watanabe u përpoq për të humbur peshë në një numër mënyrash dhe asnjë nuk ofroi efekte pozitive, kështu që së bashku me gruan e tij Sumiko, një farmacist, arriti të gjejë atë që dha rezultatet e dëshiruara.

Çifti krijoi një metodë, e njohur si Ushqimi i mëngjesit, i cili ndihmoi shumë njerëz që më në fund të zgjidhnin çështjen e kileve shtesë.

Zgjidhja e tyre ishte e thjeshtë dhe e lehtë: duhet të hani një banane të freskët dhe të pini një gotë ujë sapo të zgjoheni në mëngjes dhe të mos hani asgjë deri në drekë.

Bananet janë të mbushura me niseshte rezistente që stimulon në mënyrë aktive procesin e humbjes së peshës. Ajo nuk shpërndahet në zorrë të vogël dhe shkon direkt në zorrë të trashë, ku fillon procesi i fermentimit.

Ju mund të hani sa më shumë banane sa ju duhet të ndiheni të plotë, por japonezët shmangin mbingarkimin e stomakut dhe ndiqni rregullin e 80/20. Kjo do të thotë se 8 pjesë të stomakut shkojnë për individin, dhe 2 pjesë shkojnë për mjekun, kështu që ata hanë vetëm 80% të vakteve të shërbyera. Hani vetëm banane të papërpunuara, prisni 20 minuta. Nëse ndjeheni përsëri i uritur, hani një tjetër.

Konsumi i ujit të ngrohtë stimulon metabolizmin.

Watanabe sugjeron shmangien e qumështit dhe alkoolit gjatë regjimit të dietës dhe rekomandon që ushqimi i fundit të jetë jo më vonë se 20:00. Meqenëse privimi i gjumit të çon në humbje peshe, sigurohuni që të shkoni në shtrat para mesnatës.

Ju mund të hani çdo gjë që dëshironi për darkë dhe drekë, dhe në mes vakteve hani fruta.

Efektet e këtij regjimi janë për shkak të efekteve të dobishme të bananeve, si më poshtë:

Bananet janë të pasura me kalium dhe fibra
Ata janë plot me ushqyes që përmirësojnë shëndetin ne shumë mënyra, kështu që konsiderohen superushqime
Ata nxisin metabolizmin
Ata janë mënyrë e lirë për të humbur peshë
Bananet pakësojnë dëshirat e ushqimit
Bananet ju ndihmojnë të reduktoni celulitin

Përveç kësaj, ky regjim do t’ju ndihmojë të përmirësoni shëndetin, të aktivizoni trupin, të kufizoni marrjen e alkoolit, të rregulloni sheqerin në gjak dhe të rrisni metabolizmin tuaj.

News Reporter