Duhet ta lexoni: Si të pastroni në mënyrë natyrale veshkat përpara se të jetë tepër vonë?

Veshkat janë një nga organet kryesore të trupit tonë, pa të cilat është e pamundur të jetojmë.
Të jetuarit me një veshkë është një proces shumë i vështirë dhe i dhimbshëm. Ky organ kryen disa nga funksionet jetësore të trupit, filtrojnë dhe pastrojnë gjakun por, me stilin e jetës dhe ushqimet e pakontrolluara që konsumojmë dita-ditës po reduktojmë punën e tyre.

Këto ushqime të tejmbushura me toksina grumbullohen në trupin tonë dhe shkaktojnë gurët në veshka dhe sëmundje të tjera.

Për fat të mirë ka një sërë recetash të bimëve të ndryshme që mundësojnë pastrimin e veshkave nga mbetjet toksike, gurët dhe kripërat e grumbulluara! Në përbërje të saj është majdanozi, ndaj ky artikull do t’ju mësojë se si të krijoni një çaj me të.

Përbërësit e nevojshëm:

6 gota ujë,
Një dorë majdanoz,
Lëng limoni,
2 lugë mjaltë.
Përgatitje:

Gjëja e parë që duhet të bëni është të lani mirë gjethet e majdanozit dhe t’i presni ato.
Merrni një tenxhere me madhësi mesatare dhe hidhni ujë në të. E lini enën të ngrohet në nxehtësi mesatare dhe pasi të ketë vluar shtojini majdanozin.

I lini vetëm për 10 minuta dhe më pas e largoni enën nga nxehtësia për të lënë ujin të frohet. Në fund shtoni mjaltin dhe lëngun e limonit. Pija është gati!

News Reporter