Plani 7 Ditor që eleminon sheqerin nga trupi dhe humbisni 15kg

Ne të gjithë jemi të vetëdijshëm se sheqeri është shumë i dëmshëm për shëndetin tonë dh mund të rezultojë me shtimin e peshës, rrudhave dhe renie të nivelit te energjisë.
Nëse nuk mund t’i rezistoni kafesë me sheqer në mëngjes, një embelsire të lehtë, pasdite për të rritur nivelin tuaj të energjisë dhe nuk mund të zvogëloni marrjen e kalorive, kjo do të thotë se jeni te varur nga sheqeri.

Këtu janë disa arsye pse ju duhet patjetër të shmangni konsumimin e sheqerit:

-Rrezik më i lartë i diabetit
-Redukton energjinë e trupit
-Kjo mund shkaktoje kancer
-Kjo mund shkaktoje ekzemë
-Rezulton me hipogliceminë
-Mund të shkaktojë ulcerat
-Mundon sistemin imunitar
-Ajo rrit nivelin e serotoninës
-Ka shumë kalori dhe pa vlerë ushqyese
-Zvogëlon mineralet në trup
-Mund të shkaktojë probleme në zemër
-Kjo mund të çojë në plakjen e parakohshme
-Kjo mund të shkaktoje artritin
-Mund të dëmtojë shikimin
-Rezulton me lodhje veshkave
-Kjo mund të shkaktoje gurët e tëmthit
-Ju ben te varur ndaj sheqerit

7-Dite terapi Sheqeri-

1. Dita e pare;
Mëngjesi: spinaq me djathë dhe vezë të pjekur
Mëngjes rostiçeri: bajame Tamari
Dreka: speca me djathë të ëmbël me pak kalori dhe sallatë të gjelbër
Darka: spinaq me pulë të mbushur pjekur dhe sallatë kastraveci me djathë feta dhe domate
Snack Darka: djathë ricotta me yndyrë të ulët, ¼ filxhan pjesërisht te skremuar, ¼ luge caji ekstrakt vanilje dhe disa pika vanilje stevia.

2. Dita e Dytë;
Mëngjesi: Frittata me domate të thata
Mëngjes rostiçeri: bajame Tamari
Dreka: spinaq dhe speca piper me pulë
Snaak pasdite: perime të papërpunuara dhe spinaq
Darka: spinaq i skuqur, speca, kërpudha dhe gota me salce gjeldeti
Snack: shkop djathi.

3. Dita e trete;
Mëngjesi: Gjalpë Kikiriku dhe pije me proteina
Mëngjes rostiçeri: 3 vezë të ziera, vetëm të bardhën
Dreka: sallatë me kastravec, domate, speca të ëmbel, sallatë jeshile me uthull të shtuar dhe ekstra të virgjër Vaj ulliri: dhe filxhanët e mbetur salces se gjeldetit
pasdite: Frittata me feta
Darka: supë e lehtë vegjetale dhe pulë e pjekur në skarë me disa bimë të freskëta
Snack: Byrek me vanilje chia – pa sheqer dhe qumësht

4. Dita e katert;
Mëngjesi: Frittata të Sante Fe
Mëngjes rostiçeri: Shkop djathi
Dreka: sallatë pule cilantroje e bërë nga pulat e zgares
Snaak pasdite: selino me gjalpë kikiriku – pa sheqer
Darka: copa djathi te vogla zucchini dhe fasule me pulë
Snack: ½ filxhan gjizë djathi pa yndyrë dhe me copa kastraveci

5. Dita e 5-të
Mëngjesi: Sante Fe Frittata’s
Mëngjesi rostiçeri: perime të pazjera te zhytura ne djadh mesdheu me djegës
Dreka: sallatë jeshile me domate, kastravec, speca të ëmbla me pak uthull dhe vaj ulliri ekstra të virgjër, dhe supë Snaak pasdite: Sallatë me djathë feta, domate dhe kastravec
Darka: Shkopinj me djathë – pa kalori dhe sallatë italiane të gjelbërt
Snack: Byrek me vanilje chia – pa sheqer dhe qumësht

6. Dita e gjashte;
Mëngjesi: revani me veze, pa kore
Mëngjesi rostiçeri: perime të pazjera te zhytura ne djadh mesdheu
Dreka: Shkopinj me djathë – pa kalori dhe sallatë të gjelbër të fasuleve italiane
Ushqimi i pasdites: Uji me aromë të freskët me perime të papërpunuara
Snack: shkopinj pule me limon dhe hudhër dhe makarona zucchini
Darka: 3 vezë të ziera, vetëm të bardhën

7. Dita e shtate;
Mëngjesi: kërpudha, spinaq i skuqur dhe vezë të fërguara
Mëngjes rostiçeri: ½ filxhan gjizë djathi
Dreka: petë kungull i njomë dhe supë e lehtë vegjetale
Snaak pasdite: bajame Tamari
Snack: Sallatë me fasule të gjelbër dhe shkopinj pule
Darka: Byrek me vanilje chia – pa sheqer dhe qumësht

News Reporter